وکیل کیفری

با گسترش ارتباطات میان افراد در جامعه طبیعتا تمامی امور به بخش های تخصصی مختلف تقسیم شده اند و وکالت نیز از این موضوع بی نصیب نمانده است. از آن جهت که موضوعات وکالت با وضع قوانین و مقررات مختلف بسیار گسترده شده است وکالت به بخش های مختلفی چون امور حقوقی و کیفری و خانواده، امور حسبی و تقسیم ترکه، امور ثبتی و مالیاتی و… تقسیم می شود.امروزه وکلای مجرب با پیگیری پرونده و دعاوی مختلف در هر یک از حوزه های گفته شده کسب تخصص می کنند و بدین طریق در امور کیفری یا حقوقی و… به طور تخصصی و حرفه ای فعالیت می کنند. در این میان وکیل کیفری شخصی است که در حوزه ی مربوط به مسائل و امور کیفری، جرایم و مجازات های مقرر قانونی صاحب تخصص و سابقه است.

پیگیری پرونده های کیفری و به سرانجام رساندن آن یکی از حساس ترین و تخصصی ترین حوزه های وکالت است. در پرونده های کیفری وکیل در موارد بسیاری با یک مجرم حرفه ای و سابقه دار مواجه است طبیعتا در موارد این چنینی وکیل بایستی از تجربه و مهارت علمی و عملی لازم برای مواجهه با چنین افرادی برخوردار باشد.

بسیاری از پرونده های کیفری به سبب حساسیت بسیار مانند جرم قتل حتما بایستی با حضور وکیل کیفری پیگیری شود به طوری که در صورت عدم انتخاب وکیل توسط متهم دادگاه کیفری خود وکیل تسخیری برای متهم انتخاب می کند.

اگر شما نیز به دنبال انتخاب یک وکیل کیفری مجرب و آگاهی از نقش و وظایف او در پیگیری پرونده های کیفری هستید می توانید نوشتار زیر را تا انتها مطالعه کنید.

وکیل کیفری کیست؟

برای آشنایی با وکیل کیفری و وظایف او در به سرانجام رساندن پرونده های کیفری بایستی در خصوص مسائل و امور کیفری صحبت کنیم.

در نظر داشته باشید شرایطی را که با جرمی مواجه می شوید حسب مورد ممکن است شما متهم یا بزه دیده یک حادثه باشید بررسی این موارد و موقعیت قانونی شما و نحوه ی اقدام و سیر قانونی پیگیری پرونده ی مرتبط با جرایم و مجازات های قانونی همگی از جمله اموری است که در ارتباط مستقیم با وظایف وکیل کیفری قرار می گیرد.

وکیل کیفری شخصی است که دارای تسلط اطلاعات کافی و لازم در خصوص پرونده های کیفری و پیگیری حقوق شاکی یا متهم در دادگاه و مراجع کیفری است. هنگامی که با جرایمی مانند سرقت،کلاهبرداری، خیانت در امانت، قتل، ضرب و جرح، زنای به عنف و روابط نامشروع ، تهدید و مزاحمت و… مواجه می شوید. وکیل کیفری همان شخص متخصصی است که می تواند شما را در خصوص نحوه ی طرح شکواییه کیفری در دادگاه و پیگیری دعوا کیفری یاری کند.

وظایف وکیل کیفری

از آن جا که پرونده های کیفری دارای حساسیت خاصی هستند و در حقیقت ارتباط تنگاتنگ با مجرمیت یا تبرئه شدن متهم دارند لازم است پیگیری چنین پرونده هایی به یک وکیل کیفری مجرب سپرده شود. بنابراین در انتخاب وکیل برای پیگیری دعاوی کیفری خود حتما به تخصص و رزومه کاری او در خصوص پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده های کیفری دقت و توجه کافی داشته باشید.

به طور کلی یک وکیل مجرب کیفری در مواجهه با پرونده های کیفری وظایفی به عهده دارد و انجام این وظایف به نحو احسن می تواند نقش موثری در روند پیگیری دعوای کیفری داشته باشد. وکیل مجرب کیفری با آگاهی از جرایم و مجازات های مقرر قانونی و تحقق شرایط قانونی می تواند نقش مهمی در تقاضای کاهش مجازات شخص مرتکب جرم داشته باشد و با ارائه ادله و مدارک لازم از حقوق متهم یا بزه دیده دفاع کند.

بسیاری از پرونده های کیفری مانند پرونده های مزاحمت و تهدید و… در مواردی با حیثیت و آبرو اشخاص ارتباط تنگاتنگ دارند. در موارد این چنینی یک وکیل مجرب با تکیه بر مهارت علمی و عملی خود شخص متضرر از جرم را به آرامش دعوت می کند و با حفظ حریم خصوصی موکل خود او را در اتخاذ بهترین تصمیم ممکن یاری می کند.

وکلای کیفری به جهت آشنایی با نهاد های قانونی موثر در میزان مجازات مرتکب مانند آزادی مشروط، مجازات های جایگزین حبس، قرار های تعویق و تعلیق مجازات، عفو یا مرور زمان کیفری، تسلیم به رای و… می توانند نقش مهمی با ارائه مدارک و مستندات به دادگاه کیفری برای تغییر یا تخفیف میزان مجازات شخص مرتکب داشته باشند.

در موارد بسیاری وجود یک دلیل یا شهادت کافیست تا شخص از مجازات های سنگین کیفری مانند قصاص تبرئه شود و بی گناه شناخته شود بنابراین نقش یک وکیل مجرب کیفری به اندازه یک پزشک می تواند حیاتی و موثر باشد.

وکیل کیفری کیست

جرایم و امور کیفری

برای آشنایی بهتر با وکیل کیفری و وظایف او در پیگیری دعاوی کیفری شاید بهتر باشد با جرایم و امور کیفری آشنا باشیم‌.

به طور کلی امور کیفری آن دسته از امور هستند که در ارتباط با جرم و مجازات های قانونی قرار دارند. جرم مطابق با ماده ۲ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲؛ فعل یا ترک فعلی است که در قانون برای آن مجازات در نظر گرفته شده است.

جرایم و مجازات های قانونی در قوانین مختلفی مانند قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ و اصلاحات سال ۱۳۹۹ مربوط به کاهش مجازات حبس تعزیری، آیین دادرسی کیفری، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا و اختلاس و کلاهبرداری، قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون جرایم رایانه ای و… بیان شده اند.

پرونده های کیفری به جهت حساسیت یک بار قابلیت طرح دارد و یک اقدام اشتباه ممکن است شما را متحمل هزینه و خسارت های غیر قابل جبران کند لذا توصیه می شود پیش از طرح شکایت در دادگاه کیفری با یک وکیل مجرب مشورت کنید.

نحوه شکایت کیفری

طرح شکایت در دادگاه کیفری نیازمند تقدیم شکواییه و کیفرخواست به دادسرا مربوطه است. به جهت حمایت از حقوق بزه دیده و شخص متضرر از جرم طرح شکایت نزد دادگاه کیفری نیازمند تقدیم دادخواست با رعایت شرایط و تشریفات خاص قانونی نیست اما در هر حال طرح یک شکواییه با مستندات قوی و محکمه پسند می تواند نقش بسیار مهمی در موفقیت پرونده کیفری داشته باشد لذا توصیه می شود تنظیم شکواییه نزد مراجع کیفری را به یک وکیل مجرب کیفری بسپارید.

انواع وکیل کیفری

به جهت حساسیت پیگیری پرونده ها و دعاوی کیفری قانون گذار حضور وکیل در برخی از پرونده های مهم کیفری را ضروری دانسته است به طوری که با عدم حضور وکیل در چنین پرونده هایی امکان رسیدگی به پرونده وجود نخواهد داشت.

به طور کلی در امور کیفری می توان به دو نوع وکیل انتخابی و وکیل تسخیری در نظر داشت. وکیل انتخابی کیفری همان وکیلی است که شما خود خواهان انتخاب او برای پیگیری و به سرانجام رساندن پرونده کیفری تان توسط او هستید.

اما مطابق با قوانین و مقررات متهم می تواند تا پایان اولین جلسه رسیدگی از دادگاه تقاضا کند که وکیل برای او تعیین کند و دادگاه در صورت احراز عدم تمکن متقاضی از بین وکلای حوزه قضایی برای او وکیل تعیین می کند.این وکیل، وکیل تسخیری نامیده می شود که در جرایمی مانند قتل یا جرایم موجب حبس ابد و سرقت حدی و محاربه و… در صورت عدم تعیین وکیل انتخابی دادگاه برای متهم وکیل تسخیری تعیین می کند و حق الوکاله وکیل تسخیری از محل اعتبارات قوه قضاییه پرداخت می شود.

مزایای برخورداری از وکیل کیفری

برخورداری از وکیل مجرب کیفری می تواند از مرحله ی تحقیقات مقدماتی تا پایان صدور رای توسط دادگاه کیفری مزایای خاصی داشته باشد.

برای مثال در مرحله تحقیقات مقدماتی ممکن است بازپرس قرار های تامین کیفری مانند قرار کفالت یا وثیقه یا بازداشت موقت و… را صادر کند طبیعتا حضور یک وکیل مجرب کیفری می تواند در احقاق حقوق شاکی یا متهم با ارائه ادله و مستندات قوی به دادسرا یا دادگاه کیفری نقش بسیار مهمی داشته باشد.

در پرونده های کیفری بسیاری با مرتکبینی مواجه هستیم که به لحاظ شخصیت متفاوت از سایر متهمین هستند و طبیعتا قانون گذار با لحاظ چنین مواردی مجازات متناسبی برای آنان در نظر گرفته است. برای مثال می توان به جرایم ارتکابی توسط اطفال و نوجوانان اشاره کرد. تحقیقات مقدماتی جرایم این اشخاص، نحوه رسیدگی به چنین پرونده هایی و مرجع رسیدگی به آن ها حسب مورد متفاوت است که یک وکیل کیفری مجرب به سبب احاطه و تسلط به هر یک از این موارد می تواند نقش بسیار موثری در هدایت پرونده های این چنینی داشته باشد.

مشاوره کیفری آنلاین

با گسترش پرونده ها و دعاوی کیفری موسسات حقوقی معتبر با هدف احقاق حقوق اشخاص و دسترسی آسان به خدمات حقوقی انواع مشاوره های کیفری تلفنی، حضوری و آنلاین را در نظر گرفته اند.

طبیعتا با گسترش خدمات الکترونیک و شبکه های مجازی استفاده از چنین بستری برای ارائه خدمات حقوقی و کیفری به اشخاص مختلف جامعه می تواند در کسب آگاهی حقوقی افراد و اتخاذ تصمیم های ضروری و حساس نقش بسیار مهمی داشته باشد.

ارائه خدمات مشاوره کیفری آنلاین و تنظیم کیفرخواست یا شکواییه به صورت آنلاین می تواند به عنوان یک خدمت حقوقی نوین با هزینه ی بسیار مناسب و صرفه جویی در زمان در هدایت و پیشبرد پرونده های کیفری موثر واقع شود.

وکیل کیفری مجرب در تهران

با افزایش دفاتر وکالت و موسسات حقوقی در تهران ممکن است در انتخاب وکیل کیفری مجرب دچار سردرگمی شوید اما توجه و بررسی سوابق کاری و مهارت علمی و عملی وکیل کیفری می تواند تا حد زیادی شما را از سردرگمی دور نگه دارد.

مراجعه به یک موسسه ی حقوقی معتبر و مشورت با مدیر موسسه ی حقوقی که خود وکیل کاردان و مجربی است می تواند شما را در اتخاذ یک تصمیم درست یاری کند. غالب موسسات حقوقی معتبر از دپارتمان های تخصصی وکیل حقوقی ، وکیل کیفری، وکیل خانواده، وکیل امور ثبتی و… برخوردار هستند و مدیر موسسه حقوقی می تواند در هدایت و سپردن هر پرونده به وکیل متخصص در حوزه ی آن پرونده نقش موثری ایفا کند.

در این راستا موسسه ی حقوقی صدرا با برخورداری از کادر مجرب وکیل کیفری می تواند یاری رسان شما در طرح شکواییه و پیگیری دعاوی کیفری تان باشد.

نقش وکیل کیفری در جرایم مالی

جرایم مالی آن دسته از جرایمی هستند که باعث ورود خسارت و ضرر مالی به شخص بزه دیده می شوند. برخی از این جرایم توسط مجرمین حرفه ای و سابقه دار انجام می شود بنابراین پیگیری و دفاع از پرونده های جرایم مالی به خصوص در رابطه با مجرمین حرفه ای نیازمند یک وکیل مجرب و حرفه ای است.

از جمله جرایم مالی و علیه مالکیت اشخاص می توان به کلاهبرداری، ارتشاء، اختلاس، تصرف عدوانی در مال غیر، خیانت در امانت،پول شویی، سرقت اعم از سرقت حدی و سرقت تعزیری، سوء استفاده از چک سفید امضا، صدور چک پرداخت نشدنی و بلا محل و… اشاره کرد.

شناخت عناصر و ارکان هر یک از این جرایم مطابق با قوانین و مقررات مربوطه و تفکیک مباشر، معاون جرم یا شریک جرم در هر یک از این موارد و مجازات های هر یک، عوامل تشدید کننده و تخفیف دهنده مجازات در هر یک از جمله مسائلی است که یک وکیل مجرب کیفری به آن آگاهی و اشراف کامل دارد.

وکیل در جرایم تهدید و مزاحمت

آشنایی وکیل با قوانین اصلاحی و جدید و رویه دادگاه کیفری بسیار حائز اهمیت است. یکی از پرونده های کیفری رایج پرونده ها و دعاوی مرتبط با جرایم تهدید و مزاحمت است. در مواردی قانون گذار با توجه بیشتر نسبت به بزه دیدگان جرایمی مانند مزاحمت مجازات خاصی در نظر گرفته است برای مثال می توان به جرم مزاحمت نسبت به اطفال و بانوان اشاره کرد.

امروزه با گسترش شبکه های مجازی مانند واتساپ و تلگرام و… جرایمی مانند تهدید نیز رنگ جدید تری به خود گرفته اند و اشخاص سود جو با تهدید به انتشار عکس یا فیلم خصوصی از افراد به اخاذی و باج گیری می پردازند و اشخاص بسیاری از ترس آبرو به خواسته های چنین افرادی تن می دهند و از شکایت کیفری صرف نظر می کنند.

حضور وکیل تهدید و مزاحمت در چنین پرونده هایی می تواند بسیار موثر باشد. وکیل مجرب کیفری در پرونده های تهدید و مزاحمت می تواند شخص بزه دیده را به آرامش دعوت کند و با حفظ حریم خصوصی اشخاص به طور قانونی پرونده کیفری را پیگیری کند.

وکیل در جرایم رایانه ای

طبیعتا با گسترش وسایل ارتباط جمعی و شبکه های مجازی ارتکاب جرایم نیز رنگ تازه ای به خود گرفته اند. امروزه شاهد مجرمینی هستیم که به صورت کاملا حرفه ای از طریق رایانه و با ارتکاب جرایم رایانه ای به اخاذی و سوء استفاده های مالی و حیثیتی از افراد می پردازند.

وکیل مجرب کیفری در جرایم رایانه ای علاوه بر آگاهی نسبت به قوانین و مقررات مربوطه از تخصص لازم در خصوص سیستم های رایانه ای و شبکه های مجازی برخوردار است و می تواند از حقوق بزه دیده و شاکی در موارد این چنینی به خوبی دفاع به عمل آورد.

وکیل در پرونده های قتل

یکی از پرونده های حساس کیفری پرونده های مرتبط با قتل، ضرب و جرح و به طور کلی جنایات علیه اشخاص هستند. وکیل در پرونده های قتل علاوه بر آگاهی و اشراف کامل نسبت به قوانین کیفری در این زمینه بایستی از ظرفیت روحی خاصی برای پیگیری این دعاوی برخوردار باشد به طور که وکلای بسیاری از پذیرفتن چنین پرونده هایی به جهت حساسیت بسیار صرف نظر می کنند.

وکیل در پرونده های قتل با زندگی یا مرگ یک انسان مواجه است یک دلیل و یک مستند قانونی می تواند شخص را از مجازات قصاص تبرئه کند بنابراین حساسیت کار وکیل در پرونده های قتل به اندازه ی یک پزشک جراح می تواند حیاتی باشد.

شناسایی موارد قتل عمدی، شبه عمد و خطای محض و تطبیق هر یک با مصادیق پرونده کار بسیار حساسی است که وکیل مجرب کیفری عهده دار آن است.

همانطور که گفته شد در پرونده های کیفری منتهی به سلب حیات متهم مانند قتل حضور وکیل مجرب کیفری ضروری است و در صورت عدم تعیین وکیل توسط متهم دادگاه راسا برای شخص مرتکب وکیل تسخیری تعیین می کند.

وکیل برای پرداخت دیه

در موارد بسیاری با وقوع یک حادثه در اثر بی مبالاتی و بی احتیاطی مانند تصادفات رانندگی اشخاص ممکن است قتل غیر عمد یا از بین رفتن عضو شخص مجنی علیه اتفاق بیفتد. قانون گذار در موارد این چنینی برای حمایت از شخص بزه دیده و متضرر پرداخت دیه را پیش بینی کرده است. در موارد قتل عمدی نیز در صورت گذشت اولیای دم از قصاص امکان اخذ دیه از مرتکب وجود دارد.

آشنایی با مقادیر دیه و نحوه ی اخذ آن از مرتکب مسئله ای است که وکیل کیفری با آن سر و کار دارد. در مواردی میزان دیه در قانون مشخص نشده است و به اصطلاح به آن دیه نامقدر یا ارش گفته می شود که طبیعتا یک وکیل مجرب کیفری می تواند در اخذ دیه یا ارش و احقاق حقوق بزه دیده نقش مهمی ایفا کند.

وکیل در جرایم علیه عفت عمومی

پرونده های مرتبط با جرایمی مانند زنای به عنف و روابط نامشروع از جمله جرایم علیه عفت عمومی به حساب می آیند‌. پیگیری دعاوی کیفری مانند روابط نامشروع و زنا به لحاظ ارائه ادله و اثبات جرم دشوار به نظر می رسد اما حضور وکیل در چنین پرونده هایی می تواند در احقاق حقوق بزه دیده موثر واقع شود.

شهادت شهود، علم قاضی، پرینت مکالمات و پیامک ها و ادله الکترونیک در اثبات جرایم جنسی بسیار موثر هستند.

در موارد بسیاری به خصوص در جرم زنای به عنف و جرایم جنسی با اغفال اشخاص از طرح شکایت کیفری و رجوع به وکیل از ترس آبرو صرف نظر می کنند اما توجه داشته باشید که وکیل مجرب با رعایت حریم خصوصی شما را در اتخاذ یک تصمیم صحیح یاری می کند چه بسا عدم شکایت شما باعث سوء استفاده بیشتر این اشخاص و بزه دیدگان بیشتر شود.

وکیل کیفری در جرایم نوجوانان

پیگیری دعاوی کیفری اطفال و نوجوانان نیازمند آگاهی و اشراف کامل نسبت به پرونده های اطفال و نوجوانان است. مطابق با قانون در جرایم نوجوانان در موارد بسیاری این اشخاص بایستی دوره ای را به جای حبس در زندان در کانون اصلاح و تربیت بگذرانند‌. همچنین ارتکاب جرایم توسط نوجوانان در تمامی جرائم از قابلیت تعویق و تعلیق مجازات برخوردار است.

رسیدگی در پرونده های مرتبط با جرایم اطفال و نوجوانان حسب مورد در دادگاه های تخصصی رسیدگی به جرایم اطفال و نوجوانان انجام می شود.

وکیل کیفری جرایم هنرمندان

رسیدگی به جرایم مرتبط با سوء استفاده از آثار و تالیفات هنرمندان و سرقت ادبی آثار آنان به عهده وکیل مجرب کیفری حوزه جرایم هنرمندان است. وکیل کیفری هنرمندان اصولا علاوه بر تخصص در قوانین و مقررات کیفری از تخصص در حوزه ی حقوق مالکیت فکری و قوانین حمایت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان برخوردار است.

اصولا به دلیل شهرت هنرمندان رسیدگی به پرونده های کیفری آنان نیز نیازمند تخصص و مهارت وکیل است و طبیعتا این کار بایستی به وکیل هنرمندان سپرده شود. ضمن آن که رسیدگی به پرونده های هنرمندان در مراجع خاص کیفری مانند دادسرای فرهنگ و رسانه انجام می شود و طبیعتا وکیل مجرب به چنین مواردی اشراف و احاطه کامل دارد.

نتیجه گیری وکیل کیفری

وکیل مجرب کیفری شخصی است که در حوزه ی مسائل مرتبط با جرایم و مجازات قانونی هر یک، کیفیات مخففه  مجازات و عوامل تشدید کننده ی مجازات، عوامل معاف کننده مجازات و رافع مسئولیت کیفری دارای تخصص و مهارت لازم است.

امور کیفری از جمله امور حساس در پیگیری دعاوی محسوب می شوند و لازم است حتما توسط وکیل مجرب طرح و پیگیری شوند.

در موارد بسیاری حضور وکیل در پرونده های کیفری ضروری است و در صورت عدم تعیین وکیل دادگاه راسا برای متهم وکیل تسخیری تعیین می کند.

اگر شما نیز به دنبال یک وکیل کیفری مجرب یا برخورداری از خدمات مشاوره کیفری موسسه حقوقی صدرا هستید می توانید با ما در تماس باشید.