وکیل خبره کیفری

حتما برای شما هم پیش آمده است که در مواجهه با یک جرم قرار گیرید و به عنوان بزه دیده قصد شکایت کیفری از متهم را داشته باشید یا به عنوان متهم به دادسرا احضار شده باشید. در چنین حالتی شما با یک مسئله و چالش کیفری مواجه شده اید.طبیعتا آشنایی با دعاوی کیفری و تشریفات پیچیده ی رسیدگی در دادگاه ها و مراجع قضایی کیفری نیازمند رجوع به متخصص و وکیل خبره کیفری است. در حقیقت وکیل کیفری وکیل مجربی است که پس از طی مراحل علمی لازم و با سابقه ی چندین ساله در پیگیری دعاوی کیفری در دادگاه های کیفری می تواند یاری رسان شما باشد. لزوم و اهمیت رجوع به وکیل خبره کیفری، آشنایی با دعاوی کیفری، مزایای بهره مندی از مشاوره حقوقی کیفری از جمله مسائلی است که در نوشتار پیش رو قصد داریم در خصوص آن ها شما را بیشتر آشنا کنیم.

آشنایی با دعاوی کیفری

به طور کلی دعاوی و پرونده های کیفری به پرونده هایی گفته می شود که در ارتباط با جرم و مجازات های قانونی است. طبق قانون جرم به فعل یا ترک فعلی گفته می شود که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است. از جمله قوانینی که در ارتباط با تعیین مجازات شخص مرتکب جرم می باشد می توان به قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲، قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشا، اختلاس و کلاهبرداری، قانون مبارزه با مواد مخدر، قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و… اشاره کرد.

از جمله شایع ترین دعاوی و پرونده های کیفری می توان به پرونده های کلاهبرداری، فروش مال غیر، سرقت اعم از سرقت حدی و سرقت تعزیری،اختلاس،قتل عمدی و غیر عمد، تهدید و مزاحمت بانوان، جرایم منافی عفت از جمله زنا به عنف، روابط نا مشروع و… اشاره کرد.

پرونده های کیفری یکی از حساس ترین پرونده های حوزه ی وکالت محسوب می شوند و اصولا هر وکیلی نمی تواند چنین پرونده هایی را به سرانجام مطلوب برساند. در پرونده های کیفری با مسئله ی مجرمیت و تبرئه شدن متهم مواجه هستیم و در پرونده هایی چون قتل عمدی یک دلیل کافی است تا شخص از متهم به مجرم کیفری تبدیل شود و مجازات قصاص در انتظار او باشد و در مقابل یک دلیل محکمه پسند و مستند می تواند موجبات برائت متهم را فراهم آورد. بنابراین اهمیت رجوع و انتخاب یک وکیل خبره کیفری مشخص است.

مطالعه کنید » وکیل کیفری

وکیل خبره کیفری

در انتخاب وکیل خبره کیفری طبیعتا توجه به رزومه کاری وکیل مجرب و میزان موفقیت او در پیگیری دعاوی کیفری می تواند بسیار کلیدی و موثر باشد.

وکیل خبره کیفری به خوبی می داند که در مواجهه با هر پرونده ی کیفری و اوضاع و احوال هر پرونده چه راهکاری را پیش روی موکل خویش قرار دهد و با تکیه بر مهارت و دانش خود او را از تنگناهای دادرسی خارج کند.

از آن جا که پیگیری برخی از پرونده های کیفری در ارتباط کامل با حریم خصوصی اشخاص قرار دارد، بسیار شاهد این امر هستیم که اشخاص از ترس آبرو از شکایت کیفری صرف نظر می کنند. طبیعتا در چنین مواردی یک وکیل خبره کیفری به عنوان مشاور امین و دلسوز شما و ضمن حفظ اسرار و حریم خصوصی شما تمام تلاش خود را برای ارائه ی بهترین تصمیم ممکن به کار خواهد بست.

انواع وکیل کیفری

هدایت برخی از پرونده های کیفری در درجه ای از اهمیت و حساسیت قرار دارد که دادگاه کیفری بدون تعیین وکیل کیفری به رسیدگی پرونده نمی پردازد. در پرونده هایی که مجازات سلب حیات در انتظار متهم است حضور وکیل کیفری الزامی است و اگر شخص وکیل معرفی نکند دادگاه برای او وکیل تسخیری تعیین خواهد کرد.

بنابراین وکیل کیفری به دو نوع وکیل تعیینی یا انتخابی و وکیل تسخیری تقسیم می شود. وکیل انتخابی وکیل مجربی است که شخص خود با انتخاب وکیل کیفری رسیدگی به پرونده ی کیفری خویش را از او می طلبد.

در حالی که وکیل تسخیری وکیلی است که در دعاوی کیفری راسا توسط دادگاه در صورت اعسار و ناتوانی مالی متهم یا انتخاب نکردن وکیل کیفری انتخاب می شود. وجود نهاد وکیل تسخیری و متوقف ماندن برخی از پرونده های کیفری به تعیین وکیل کیفری خود گویای اهمیت حضور وکیل خبره کیفری در دعاوی و پرونده های کیفری می باشد.

نحوه طرح شکایت کیفری

طبق قانون رسیدگی به پرونده ها و دعاوی کیفری به موجب تقدیم شکواییه به دادسرا و مرجع قضایی صالح است. مطابق با قانون در تنظیم شکایت کیفری لزومی به رعایت تشریفات خاص قانونی که در دادخواست حقوقی لازم است وجود ندارد و طبیعتا چنین امری به جهت تسهیل فرآیند شکایت کیفری از جانب بزه دیده بوده است.

با این حال توصیه می شود اگر قصد طرح شکایت کیفری و تقدیم شکواییه به دادسرا را دارید با یک وکیل خبره کیفری مشورت نمایید زیرا طرح شکواییه کیفری اولین گام جهت شکایت کیفری است و ارائه ی مستندات دقیق و لازم در این مرحله می تواند نقش چشم گیری در پیروزی شما در پرونده مطروحه داشته باشد.

مزایای مشاوره کیفری

بهره گیری از مشاوره کیفری چه برای متهم و چه برای بزه دیده بسیار کارساز و کلیدی است. حضور یک وکیل کیفری مجرب از ابتدای طرح پرونده در دادسرا تا صدور رای توسط دادگاه کیفری می تواند نقش مهمی در احقاق حقوق موکل داشته باشد. آشنایی وکیل کیفری با نهاد های ارفاقی در قانون مانند تعویق صدور حکم، تعلیق اجرای مجازات، آزادی مشروط، کیفیات مخففه و تخفیف دهنده ی جرم، مجازات های جایگزین حبس و… در صورت تحقق شرایط خاص قانونی می تواند در کاهش میزان مجازات مجرم نقش مهمی داشته باشد.

بهره گیری از خدمات مشاوره کیفری با وکیل مجرب توسط شخص بزه دیده می تواند در نحوه ی طرح شکایت و پیگیری پرونده و تسریع فرآیند دادرسی مثمر ثمر باشد. به منظور تسهیل برخورداری اشخاص از خدمات مشاوره کیفری امروزه ارائه ی خدمات مشاوره با وکیل کیفری مجرب به شیوه های مختلف تلفنی، آنلاین و حضوری دنبال می شود.

نتیجه گیری

دعاوی و پرونده های کیفری آن دسته از پرونده هایی هستند که در ارتباط با جرم و مجازات های قانونی می باشند. پرونده های قتل، تهدید، مزاحمت، سرقت، ارتشا، کلاهبرداری، خیانت در امانت و… همگی از جمله رایج ترین دعاوی کیفری می باشند.

با توجه به پیچیدگی روند پیگیری دعاوی و پرونده های کیفری مشاوره با وکیل کیفری مجرب و خبره امری ضروری به نظر می رسد. شما می توانید برای برخورداری از مشاوره کیفری با وکیل کیفری موسسه حقوقی صدرا با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید